Pirmoji opera „Birutė“ iš pirmų lūpų | ŠVENTINIAI ANTRAKTAI su Vytautu LandsbergiuPrieš 100 metų Vasario 16-ąją Lietuvoje skambėjo pirmoji lietuviška opera! Apie Miko Petrausko „Birutę“ mums gali papasakoti Vytautas Landsbergis, kurio senelis Gabrielius Landsbergis-Žemkalnis ne tik sukūrė libretą, bet ir režisavo spektaklį bei atliko Vaidilos vaidmenį.

1921 m. vasario 16 d. Valstybės teatre Kaune gimė antrasis naujosios operos trupės pastatymas po inauguracinės naujametės „Traviatos“ ir antrasis pačios „Birutės“ pastatymas po jos premjeros 1906 m. lapkričio 6 d. Vilniuje, dabartinės Lietuvos nacionalinės filharmonijos salėje. Operoje vaizduojami lietuvių santykiai su kryžiuočiais, kunigaikščio Kęstučio ir Palangos bajoraitės Birutės meilė. Spektaklyje, kuris įvyko „Vilniaus kanklių“ draugijos pastangų dėka, dalyvavo žymūs lietuvių kultūros veikėjai: knygyno savininkė Marija Piaseckaitė-Šlapelienė, rašytojas Kazys Puida, dailininkas Antanas Žmuidzinavičius ir kiti. Spektaklyje dainavo būsimieji operos solistai Kipras Petrauskas ir Stasys Audėjus.

„Šventiniuose antraktuose“ su muzikologe Jūrate Katinaite išgirskite prof. Vytauto Landsbergio šeimos istorijas apie savo įžymųjį senelį bei kitus pirmosios operos dalyvius ir liudininkus. Įrašo premjera – vasario 15 d. 19 val. LNOBT Youtube ir Facebook platformose.

LTMK muziejaus virtuali paroda apie operą BIRUTĖ: https://ltmkm.lt/muziejus/scenoje-iamzinta-legenda

Kiti „Šventiniai antraktai“:
Kur gyveno Lietuvos operos tėvas?
▷ https://youtu.be/mkMPEtDJ-wA​
Kur gimė Lietuvos opera?
▷ https://youtu.be/zq3izPYXrnU
Operos dirigentai
▷ https://youtu.be/Gj6ivCqLoS4

#LToperai100

▷ https://www.opera.lt/​​​​

Facebook ▷ https://bit.ly/3rOpuSn
Instagram ▷ https://www.instagram.com/lnobt
TikTok ▷ https://www.tiktok.com/@lnobt_official
Spotify ▷ https://spoti.fi/2MX11M0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *