Gediminas Bytautas ir Žydrė Adomaitienė, koncertas, poezijos ir dailės vakaras. Švėkšna 2021.08.20



Poezijos, muzikos ir dailės vakaras. Švėkšna. 2021.08.20
Dalyvavo:
Poetas, dailininkas ir muzikantas Gediminas Bytautas.
muzikantė, kompozitorė Žydrė Adomaitienė.

Organizatoriai:
Švėkšnos biblioteka, draugija „Tėviškė”, tradicinių amatų centras.

Dėkojame:
Violeta astrauskienė
Už kvietimą ir nuostabų renginį!

Subjurę orai keičia mūsų nuotaiką ir gyvenimo įpročius: mažiau juokiamės, tingime išeiti iš namų, rečiau susitinkame su bičiuliais, rečiau vaikštome po lauką. Gamtoje ima karaliauti pilkos ir rudos spalvos. Ši nuotaika – sena gera pažįstama „rudens melancholija“.

Šįkart apie melancholiją kitaip, su svečiais – pamario muzikante Žydre Adomaitiene ir kretingiškiu poetu Gediminu Bytautu, į Švėkšną atvežusiu savo trečiąją poezijos knygą „Melancholijos“ ir tapybos darbų parodą „Būties lašai į dangų“.

Karaliavo poezija ir muzika

Rugpjūčio 20-osios popietę Švėkšnos bibliotekoje ir tradicinių amatų centre karaliavo poezija ir muzika. Pripažinkime, poezija nėra vien jausmai, tai kalba, kuri sukelia jausmus, o kur baigiasi žodžiai, prasideda muzika…

Pasak poeto Pauliaus Širvio, „poezija – visų pirma – svajonė, jausmas ir muzika, meilė ir neapykanta, apmaudas ir ilgesys, nuoširdus vaiko juokas ir mąstančio žmogaus sarkazmas, verksmas su ašarom ir ašaros be ašarų… Viskas, kas žmogiška.“ „O muzika – tai Dievo pasiuntinys, atsiųstas judinti švelniausias mūsų sielos stygas, raminti širdis, suvargusias gyvenimo rūpesčiuose, guiti iš jų melus, nedorybes, pavydus, neapykantas“, – buvo įsitikinęs kompozitorius ir dailininkas Mikalojus Konstantinas Čiurlionis.

Tokiomis mintimis renginio sumanytoja ir vedėja, švėkšniškių draugijos „Tėviškė“ pirmininkė Violeta Astrauskienė pradėjusi susitikimą ir pakvietė visus su poezija ir muzika pasinerti į artėjančio rudens melancholiją.

Kūrybinis universalas

Renginio svečias G. Bytautas – dailininkas, poetas, muzikantas bei filosofas. Kūrėjas pasižymintis kūrybiniu universalumu, jo kūryba šiuolaikinė. Aktyviai rašyti pradėjo apie 2003 – 2004 m. 2007 m. pasirodė pirmoji poezijos knyga „Mano paties evangelija“, 2011 m. – antroji „Už stiklo sienų“. 2021 m. trečioji poezijos knyga „Melancholijos“, kurią atvežė švėkšniškiams, dovanojo bibliotekos skaitytojams, o norintieji galėjo įsigyti su autoriaus įrašu.

Personalines dailės darbų parodas menininkas pradėjo rengti nuo 2011 m. Per šį laiką surengta virš 30 personalinių, grupinių ir duetinių parodų. Du savo grafikos darbus yra padovanojęs Kretingos muziejui.
Nuo 2006 m. Gediminas kuria elektroninę muziką, yra išleidęs du muzikos albumus, 4 singlus. Su Švėkšnos skaitytojais susitiko pirmą kartą.

Tądien G. Bytautas atidarė ir tapybos darbų parodą „Būties lašai į dangų“, kuri veiks iki spalio vidurio. Atidarydamas parodą jis sakė, kad šie darbai tai transcendencijos (filosofijos ir teologijos terminas, reiškiantis realybę (būtį), kurioms jis stengiasi suteikti materialųjį būvį. Taip, šie paveikslai, tampa lyg langai į mažytes meta visatas, mūsų visatai vizualiai rodančias savo gyvybę, savo būdą.

„Būties lašai į dangų“ sukurti aliejinės tapybos ant drobės technika. Juose galima įžvelgti gamtos motyvus: darganą, lietų, rūką. Lašai krisdami į žemę, siejami su būviu, gyvybe, pavidalų kaita.
Pavidalų mirgėjimą, gamtą, kaip nepastovią būseną autorius nori perkeisti savaip, tarsi lašą, kuris krenta ne iš dangaus, bet į dangų, kaip alegorija į būtį.

Muzikė ne tik dainuoja

Poeziją keitė muzika, kurią renginio dalyviams dovanojo pamaryje ir Lietuvoje žinoma Šilutės meno mokyklos muzikos mokytoja, dainininkė ir kompozitorė Žydrė Adomaitienė, sukūrusi lyrišką, o kartu ir valiūkiškai mielą muzikinę nuotaiką su prasmingais tekstais.

Pasak Žydrės, jai dainavimas artimas nuo vaikystės, o muzikinius gebėjimus mano paveldėjusi iš savo senelio vargonininko. Vaikystėje ir jaunystėje Žydrė daug kūrė. Pasiryžusi gyvenimą sieti su muzika, įstojo į dabartinę Klaipėdos S. Šimkaus konservatoriją, mokslus tęsė Klaipėdos universitete. Kūryba buvo nuolatinė būsena, tad nuo 2009 m. Žydrė pradėjo įrašinėti savo kūrybos dainas, koncertuoti. Yra išleidusi du muzikinius albumus, trečiąjį ruošia.

2011 m. Žydrė dalyvavo konkurse „Vilniaus bokštai“, su savo kūrybos daina „Tu negirdėjai“. Kai kurios jos atliekamos dainos yra radę vietą ir radijo stotyse.

Be muzikos, pamario muzikė turi ir kitų pomėgių – fotografiją ir keliones. Keliauja mašina, dviračiu, motociklu ar baidarėmis. Nepraleidžia progos paslidinėti ir panardyti. Tikėtina, kad visi šie potyriai daro įtaką ir kūrybai: tekstuose pasklinda gamtos ir jausmų aromatas, o muzika tarsi įvelka tuos tekstus į savotiškus muzikinius rūbus.

Pasibaigus oficialiajai daliai, pasikeitus atminimo dovanėlėmis, padėkojus atlikėjams niekas nesiskirstė. Visi vaišinosi arbata, saldumynais ir gardžiu naminiu, švėkšniškės Ingritos Riterienės pagamintu varškės sūriu.
(V. Astrauskienė)

Su poezija ir muzika švėkšniškiai išėjo į rudens melancholiją

Video:
MENAS.IN TV
https://menas.in

Video klipai iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *